Wierzba wypuści nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Mając na uwadze to, możemy dzięki niej zaprojektować niespotykane modele ogrodzenia. Ze względu na to nasze ogrodzenie nabędzie rzadki charakter i będzie się polecać pośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji oraz mokrych torfowiskach wierzby dawno temu zadomowiły się w naszych ogrodach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i charakterystyczne kiciusie. Nie są żmudne, pożądają zaledwie niemało wody i trochę słońca. Zadowolą się bez mała wszystką ziemią.

Malutko roślin wydoła też tak samo ekspresowo regenerować stracone pędy i odrośle. Wierzby niesłychanie bezproblemowo rekonstruują również własny system korzeni. Wystarczy, iż ucięty albo nawet ułamany odrost w słotnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz daruje początek następnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , aby spośród wierzb produkować splecione przęsła w ogrodzeniu bądź parkany zalane liśćmi. Na pewno warto mieć tak fikuśnego ogrodzenie. Najlepiej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco łącznych cech:

aktywują prostolinijne, długie oraz niezwykle ciągliwe pędy – wskutek tego można swobodnie kształtować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej wiedzy do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy zakupić akuratne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, natrafienie ich w przesłankach zwykłych jest ciężkie, gdyż dziko rosnące krzaki z rzadka emitują niesłychanie długie a zarazem proste pędy. Najporządniej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać kilka latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wytypujmy wpierw punkt w skwerze, troszkę przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku widzialne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy pozyskać spośród dziko wzrastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 godziny w wodzie, by się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie by wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, wskutek tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa upoważniamy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy z rzadka przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s